Zajęcia w świetlicy szkolnej

Nauka i zabawa

Świetlica działająca przy Zespole Szkół Nr 15 w Bydgoszczy otwarta jest w godzinach 7.00- 17.00.
Opiekę nad przebywającymi w niej dziećmi sprawują cztery wychowawczynię z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym. Świetlica w pierwszej kolejności przyjmuje uczniów z klas I-III rodziców pracujących, którzy nie mogą zapewnić opieki nad dziećmi przed i po ukończeniu przez nich lekcji. Jednakże, ze względu na sportowy profil szkoły, zapisy obejmują także uczniów z klas IV-VI (a niekiedy klas gimnazjalnych), dojeżdżających z różnych dzielnic Bydgoszczy oraz spoza miasta. Uczestnikami zajęć świetlicowych są także dzieci oczekujące na autobus lub nie biorące udziału w lekcjach religii. Kwalifikacji i przyjmowania uczniów świetlicy do świetlicy dokonuje się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców (opiekunów). Prawa i obowiązki ucznia uczęszczającego do świetlicy określa regulamin wewnętrzny.

Świetlica szkolna uczestniczy aktywnie w życiu szkoły poprzez:
- przygotowanie oprawy plastycznej na uroczystości dla klas I-III,
- organizowanie kiermaszy kartek i ozdób świątecznych z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz kartek walentynkowych,
- wystawy prac wykonanych przez dzieci,
- organizowanie konkursów tematycznych dla uczniów klas I-III („Bezpieczna droga do szkoły” , „Barwy jesieni” , „Wiosna wokół nas”, „Bydgoszcz- moje miasto” i in.),
- prowadzenie loterii fantowej, z której dochód przeznaczony jest co roku na WOŚP.

Dzieci wraz w wychowawcami uczestniczą także w imprezach organizowanych na terenie osiedla i miasta:
- przygotowanie dekoracji i strojenie choinki na Osiedlu Leśnym oraz udział w zabawie przy choince,
- udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Związek Ochotniczej Straży Pożarnej,
- przygotowanie oprawy plastycznej, prac konkursowych oraz czynny udział w Ogólnopolskim Święcie Uwalnianych Książek i in.

W trakcie całodziennego pobytu w świetlicy dzieci mają zapewnioną opiekę ze strony pedagogów, możliwość zjedzenia ciepłego posiłku i korzystania z napojów, podstawowe artykuły higieniczne. Dzieci uczestniczą w różnorodnych zajęciach, w których przestrzegana jest zasada dobrowolności. Są to: zajęcia czytelnicze, plastyczno-techniczne, sportowo-rekreacyjne, teatralne, ruchowo-umuzykalniające, zabawy i gry dydaktyczne oraz towarzyskie. W toku zajęć dzieci mają okazję pogłębić swą wiedzę i umiejętności, realizować swoje potrzeby, zamiłowania i zainteresowania; uczą się współżycia w grupie rówieśniczej i bezkonfliktowego rozwiązywania problemów. Systematycznie prowadzone są także zajęcia mające na celu pomoc dzieciom w nauce. Uczniowie uczęszczający do świetlicy mają także możliwość uczestniczenia w zajęciach organizowanych przez nauczycieli (np. kółko przyrodnicze, zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej, zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, nauka języka niemieckiego, zajęcia komputerowe i in.).

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Uczniowie z klas 1-3, uzdolnieni plastycznie, wzięli udział w warsztatach plastycznych pt: „Zabawa sztuką”,
które zorganizowano w ramach obchodów Roku Leona Wyczółkowskiego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. więcej >>

Konkurs wiedzy dla klas 2-3 - „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

Laureatami konkursu byli:

Z klas 2

I miejsce: Aleksander Rutkowski z kl.2b
II miejsce: Mateusz Kluszczyński z kl.2a
III miejsce: Oliwier Lipski z kl.2a

Z klas 3

I miejsce: Michał Wróbel z kl.3a
II miejsce: Szczepan Krauze z kl.3b
III miejsce: Natalia Jesion z kl.3a